You are currently viewing Współpraca TB Technology oraz Politechniki Śląskiej w ramach  praktyk studenckich.

Współpraca TB Technology oraz Politechniki Śląskiej w ramach praktyk studenckich.

„Laboratorium druku 3D” przykuwa uwagę nie tylko klientów, ale także osób żądnych wiedzy. W okresie wakacyjnym bieżącego roku czworo studentów z Politechniki Śląskiej dołączyło do firmy w ramach praktyk studenckich.

Pierwszego dnia przedstawiona im została struktura firmy, zasady BHP, a następnie jej działalność. To właśnie tutaj zaprezentowano sposoby drukowania modeli w różnych technologiach. Początkowo studenci zostali zaznajomieni  z zagadnieniami teoretycznymi, które umożliwiły im szybsze wdrożenie w dotąd nieznany temat oraz zostali zapoznani z  obsługą urządzeń.

Studenci mieli okazję samodzielnie zaprojektować swój unikatowy komponent w wybranym przez siebie programie. Następnie bryły zostały wydrukowane. Drukowane elementy mogły odznaczać się sztywnością lub też elastycznością, co uwarunkowane jest rodzajem wybranego materiału. Wydruki różniły się między sobą stopniem zaawansowania geometrii, co jest kluczowe w trakcie drukowania. W przypadku niektórych modeli konieczne było zastosowanie dodatkowych podpór zapewniających stabilność geometrii komponentów. Wydruk złożony z podpór w kolejnym kroku wymaga usunięcia zbędnych elementów, co odbywa się przy użyciu narzędzi ręcznych. Należy zwrócić szczególną uwagę na ukształtowanie modelu, ponieważ fragmenty podpór wciąż pozostają na jego powierzchni. Wymaga to kolejnej, tym razem precyzyjniejszej obróbki. Podczas dogładzania, należy zachować ostrożność, aby model nie uległ zarysowaniu.

Druk 3D

Zdarzało się, że praktykanci mieli okazję zmierzyć się również z problemami technicznymi, począwszy od zmiany szpuli w trakcie wydruku, kończąc na błędnej parametryzacji modeli. Zaistniałe błędy były na bieżąco korygowane pod czujnym okiem pracowników Laboratorium Druku 3D. Dzięki temu studenci zostali zaznajomieni z wieloma praktycznymi opcjami programów, stosowanymi na co dzień.

Z uwagi na odmienne pochodzenie części praktykantów, spotkania w firmie prowadzone były w języku angielskim. Studenci zaznajomili się nie tylko z praktycznym zastosowaniem druku 3D, ale także z kulturą krajów, z których pochodzą. Prowadzona praktyka również pozwoliła im na spotkanie twarzą w twarz, co przez ostatnie 1,5 roku na Politechnice Śląskiej nie było możliwe, a sprzyja inspiracji, odkryciu pomysłów, nietuzinkowym rozwiązaniom oraz nowej ścieżce kariery.

Autor:

Michalina Ziółkowska

Studentka Politechniki Śląskiej Inżynieria materiałowa na wydziale Mechanicznym Technologicznym, (III rok studiów o specjalizacji: Inżynieria powierzchni).

Dodaj komentarz